top of page

Charles Olivieri-Munroe - nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej


Charles Olivieri-Munroe - nowym dyrektorem artystycznym i I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej od nowego sezonu.

Charles Olivieri-Munroe, 45-letni kanadyjski dyrygent mieszkający w Pradze, będzie od nowego sezonu dyrektorem artystycznym i I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Z kolei I dyrygentem gościnnym tej instytucji zostanie Gabriel Chmura.

Charles Olivieri-Munroe, który edukację zaczynał w Królewskim Konserwatorium Muzycznym i na Uniwersytecie w Toronto, od lat pracuje w Europie. Tu przyjechał na studia dyrygenckie do Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie, tu zdobywał nagrody w wielu konkursach, m.in. reklama I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna w 2000 r. Pełnił kluczową rolę w większości instytucji muzycznych w Pradze, łącznie z Akademią Muzyczną, gdzie uczy dyrygentury. Prowadził koncerty na pięciu kontynentach. Nagrywał dla Sony, RCA, Red Seal, Naxos.

- Charles Olivieri-Munroe od wielu lat współpracował z naszą orkiestrą, znajdując z nią świetny kontakt - mówi dyrektor Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza. - To bardzo zdolny dyrygent, którego po raz pierwszy zaprosił do Polski, do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Antoni Wit, a powtórzył zaproszenie, gdy kierował Filharmonią Narodową. Jest znakomitym znawcą muzyki oratoryjnej, w związku z czym nie tylko wspaniale współpracuje z orkiestrą, ale także z chórem. Z kolei Gabriel Chmura to niezwykle doświadczony dyrygent; był świetnym dyrektorem m.in. Filharmonii w Montrealu, a w Polsce NOSPR-u, często stawał też i na naszej scenie. Ma ogromny dorobek koncertowy i operowy. Nie jest dla mnie bez znaczenia, że mimo swych 69 lat jest dyrygentem niezmiernie otwartym na nową muzykę, czego najlepszym dowodem jest to, co zrobił dla promocji muzyki Mieczysława Weinberga. W najbliższym sezonie Charles Olivieri-Munroe wypełni 7 tygodni koncertowych (to z uwagi na jego liczne wcześniejsze zobowiązania; potem będzie to już 10 tygodni), z kolei Gabriel Chmura przygotuje pięć koncertów. Dodajmy, że dyrygentem honorowym Filharmonii Krakowskiej pozostaje Antoni Wit.

(Dziennik Polski, Wacław Krupiński, 15.06.2015)

CHARLES OLIVIERI-MUNROE począwszy od sezonu 2015/2016 zacznie pełnić funkcję Dyrektora Artystycznego i Głównego Dyrygenta Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Jednocześnie od 2011 roku piastuje stanowisko Pierwszego Dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej Południowej Westfalii. Od 1997 roku Maestro jest także Dyrygentem Honorowym Orkiestry Filharmonii Północnoczeskiej w Teplicach, a od 2005 roku pozostaje dyrygentem gościnnym Orkiestry Festiwalu w Round Top (Teksas). W poprzednich latach Charles Olivieri-Munroe pełnił funkcję Głównego Dyrygenta podczas Colorado Crested Butte Festival i Dyrektora Artystycznego niemieckiej Inter-Regionales Symfonie Orchester (2008), w latach 2001-2004 był Głównym Dyrygentem Słowackiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej, a w okresie od 1993 do 1995 roku obejmował stanowisko asystenta dyrygenta Karlsbad Symphony Orchestra. Maestro jest znany ze swojego talentu i charyzmy, międzynarodowa prasa docenia go za nowatorskie interpretacje słowiańskiego repertuaru i za wrażliwość na czystość brzmienia orkiestry. Dyrygent występował na pięciu kontynentach z najlepszymi światowymi zespołami, w tym z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, Orkiestrą Symfoniczną Montrealu, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu, Duńską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Królewską Orkiestrą w Brukseli, orkiestrami symfonicznymi w Budapeszcie, Toronto, Oregonie, Nowym Jorku, Sydney, Amsterdamie, Frankfurcie, Atenach, Istambule, Lizbonie, Tokio, Seulu i Santiago (Chile). W 2001 roku dyrygent zadebiutował w operze, dyrygując Falstaffem Giuseppe Verdiego na scenie Opery Komicznej w Berlinie. Od tego czasu dyrygował Don Giovannim Wolfganga Amadeusza Mozarta w Mediolanie, Aidą Verdiego w Teatro Fenice w Wenecji na festiwalu Lago di Como., występował też w Praskiej Operze Narodowej i Praskiej Operze Państwowej. W 2010 roku objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem Żywot rozpustnika Igora Strawińskiego, wystawianym przez Warszawską Operę Kameralną. W lutym 2014 roku poprowadził w Teatrze Antonina Dvořáka znakomicie przyjęte przez krytykę wykonanie Genowefy Roberta Schumanna.

Urodzony na Malcie, dorastał w Toronto, gdzie studiował fortepian u znakomitego pedagoga, Borisa Berlina, w Królewskim Konserwatorium Muzycznym i na Uniwersytecie w Toronto. Trzykrotnie został laureatem stypendium rządowego w Ontario, które pozwoliło mu wyjechać na studia dyrygenckie do Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie, gdzie uczył się pod kierunkiem Otakara Trhlika. Pracował również pod okiem Jiri Belohlavka i odbył dwa kursy wakacyjne w L’Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie miał okazję współpracować z takimi profesorami jak Ilia Musin i Yuri Temirkanov. W 1997 roku Charles Olivieri-Munroe odebrał grant w wysokości 20 tysięcy dolarów od Rady Sztuki Kanady. Jego kariera dyrygencka została rozpoczęta przez pasmo zwycięstw w międzynarodowych konkursach, na czele z pierwszą nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna w 2000 roku, gdzie otrzymał także nagrodę wytwórni Supraphon Records, jak również nagrody Miasta Praga i Czeskiego Radia. W 2013 roku dyrygent odebrał nagrodę Asian Pacific Brand Foundatuion, której laureatami byli przed nim m. in. Hillary Clinton, Nelson Mandela, Steve Jobs, Michael Schumacher i Mark Zuckerberg. Charles Olivieri-Munroe nagrywa dla takich wytwórni jak SONY, RCA, Red Seal, NAXOS, SMS Classical i Naïve Records.

bottom of page